ΒΙΒΛΙΟ ΨΑΛΙΔΙΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΠΑΛ ΕΠΑΝΟΜΗΣ

ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΕΞΙΑΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΒΟΗΘΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

Οι μαθήτριες της ειδικότητας Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων στα πλαίσια του μαθήματος «Δημιουργική Απασχόληση στην προσχολική ηλικία ΙΙ» δημιούργησαν το Βιβλίο Ψαλιδιού με φύλλα εργασίας για τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας.

Οι μαθήτριες Δρόσου Ελένη και Μοναστηρλή Ελένη, αναφέρουν τους λόγους που η κατάκτηση της χρήσης ψαλιδιού,  είναι μια σημαντική προγραφική δεξιότητα για τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας.

A SCISSORS BOOK FOR PRESCHOOL CHILDREN

The students of the Childcare Assistant specialty created the Scissors Book with worksheets for preschool children as a project for the “Creative Engagement in Preschool Age II” course.

In the video below, the students Eleni Drosou and Eleni Monastirli report the reasons why managing to use the scissors is an important prewriting skill for preschool children.

Posted in ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΝΕΑ and tagged , , , , , .