ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ – ΤΗΣ Β΄ ΚΑΙ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΕΡΜΑΙΚΟΥ»

ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΠΑΛ  – 8ο Ε.Κ ΕΠΑΝΟΜΗΣ

Την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023 μαθητές του Π.ΕΠΑΛ Επανομής  της Α΄ τάξης , της Β΄ και Γ΄ τάξης του Τομέα Υγείας , μετακινήθηκαν  στην “Ακτή Τουλούμπα” του δήμου Θερμαϊκού και καθάρισαν την παραλία από πλαστικά και άλλα υλικά που μολύνουν την ακτή. Προηγήθηκε επιμορφωτική ενημέρωση όλων των μαθητών στις τάξεις για την προστασία του Περιβάλλοντος από τον Υπεύθυνο του Δήμου Θερμαϊκού  κ. Μίχο Ευάγγελο.

Η δράση αυτή έγινε στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων μας ” Ο τόπος μας: γνωρίζουμε την Ελλάδα” ,  ” Ζω στην Ελλάδα- χαίρομαι τον τόπο μου”, ” Κλικ προστάτευσε τις γέφυρες”  και  του άξονα “Βιώσιμη Πόλη” της αξιολόγησης του σχολείου και « Ένα ταξίδι στους μύθους των λιμνών του τόπου μας».  Ο δήμος Θερμαϊκού τη φετινή χρονιά έδωσε την ευκαιρία μέσα από το πρόγραμμά του ¨Υιοθετούμε μια παραλία στον Δήμο Θερμαϊκού” στα σχολεία του δήμου να υιοθετήσουν παραλίες και να τις καθαρίσουν. Περίπου 140 μαθητές του σχολείου μας με τη βοήθεια του υπεύθυνου του δήμου για τις δράσεις αυτές κ. Ευάγγελου Μίχου, ο οποίος τους εξόπλισε με γάντια και σακούλες, ξεχύθηκαν στην παραλία και μάζεψαν μεγάλο αριθμό σκουπιδιών από την ακτή. Στη συνέχεια απόλαυσαν την καθαρή ακτή με ένα μικρό πικ-νικ και μουσική… Ας ελπίσουμε πως η δράση θα επαναληφθεί και την επόμενη σχολική χρονιά, γιατί συμβάλει σημαντικά στην ευαισθητοποίηση των μαθητών για την προστασία της θάλασσας και των ακτών της περιοχής μας.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Μίχο Ευάγγελο για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση όλων των μαθητών μας καθώς και όλους τους μαθητές μας που συμμετείχαν σε αυτή τη περιβαλλοντική δράση.

ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ – ΣΥΜΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Μπορείτε να δείτε παρακάτω το βιβλίο μας από την παραπάνω δράση μας:

PARTICIPATION OF OUR 1st CLASS STUDENTS AND 2nd & 3rd CLASS HEALTH SECTOR STUDENTS IN THE ENVIRONMENTAL EDUCATIONAL PROGRAM

“ADOPTING A BEACH IN THE MUNICIPALITY OF THERMAIKOS”

MODEL VOCATIONAL HIGH SCHOOL -8TH LABORATORY CENTRE OF EPANOMI

On Friday the 5th of May 2023 a group of 1st grade students along with our 2nd & 3rd grade  Health Sector students of the Model Vocational High School of Epanomi participated in the “Touloumba Beach” clean-up from plastics and other pollutants.The action was preceded by an educational briefing on the protection of the environment by the Project Manager, Mr. Evangelos Michos. It took place in the context of our environmental programs “Our land: getting to know Greece”, “I live in Greece – I enjoy my land”, “Click: protect the bridges”, “A journey to the legends of the lakes of our country” and our school evaluation axis titled “Sustainable City”.This year the Municipality of Thermaikos gave the regional schools the opportunity to adopt and clean up beaches through the program “Adopt a Beach in the Municipality of Thermaikos”. Assisted by Mr. Evangelos Michos and equipped with gloves and bags about 140 students from our school poured out to the beach and collected a large amount of garbage from the shore. Then they enjoyed themselves on the clean beach having a small picnic and listening to some music… Let’s hope that the action will be repeated the next school year since it contributes significantly to raising student awareness of the protection of the sea and the coasts of our region. Special thanks to Mr. Michos Evangelos for motivating our students and all our students who participated in this environmental action. CHANGE HABITS – CONTRIBUTE TO THE PROTECTION OF THE ENVIRONMENT View the e-book of our action:

Posted in ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΝΕΑ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ, ΣΧΟΛΕΙΟ and tagged , , , , , , , , .