ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: «ΑΡΓΥΡΙΑ»/PARTICIPATION OF THE SPECIALTIES OF THE HEALTH SECTOR IN THE LOCAL FAIR: “ARGYRIA

Στα πλαίσια της τοπικής γιορτής του Αγίου Αργυρίου της Επανομής και των εκδηλώσεων της,  στα ονομαζόμενα « Αργύρια», ο Τομέας Υγείας Πρόνοιας με τις  ειδικότητες του,  Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων, Βοηθών Νοσηλευτικής και Βοηθών Φυσικοθεραπείας, συμμετείχε ενεργά δια της παρουσίας του, σε περίπτερο που του παραχωρήθηκε από την Τοπική Κοινότητα  της Επανομής.

Στο περίπτερο μας,  οι μαθήτριες της Β΄ τάξης  του Τομέα Υγείας και της  Γ΄ τάξης Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων, εκθέσαν τα έργα τους  που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και οργάνωσαν μαζί με τις καθηγήτριες τους κα. Τσούγκα Παναγιώτα και κα. Καργοπούλου Ολυμπία, εργαστήρια Ζωγραφικής, Ψαλιδιού και Πλαστικής για  όλα τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας .

Οι μαθητές/τριες της ειδικότητας Β. Νοσηλευτικής μαζί με την  καθηγήτρια τους κα. Νικολούδη Βικτωρία, πραγματοποίησαν μετρήσεις αρτηριακών πιέσεων και κορεσμού οξυγόνου των περαστικών πολιτών της περιοχής, ενημερώνοντας τους παράλληλα  για τη σημασία της καταμέτρησης αυτών των τιμών  και έδωσαν τις κατάλληλες συμβουλές για υγιεινό τρόπο ζωής έτσι ώστε να διατηρούνται οι τιμές αυτές σε φυσιολογικά επίπεδα.

Όλοι οι πολίτες και κάτοικοι της περιοχής που συμμετείχαν στα «Αργύρια» ενημερώθηκαν για όλες τις ειδικότητες του Τομέα μας,  μέσω Αφισών και ειδικού Φυλλαδίου τις οποίες μοίρασαν οι μαθήτριες μας με την βοήθεια της καθηγήτριας, κα. Παραδείση Ιφιγένεια.

Ευχαριστούμε πολύ, την Διευθύντρια του ΕΠΑΛ Επανομής, κα. Νικολαίδου Ελένη, και τον Διευθυντή του 8ου Ε.Κ Επανομής κ. Μερλιαούντα Στέφανο,  για τη στήριξη και τη βοήθεια τους  στη συμμετοχή μας αυτή καθώς  και την υπεύθυνη εκδηλώσεων της Τοπικής Κοινότητας της Επανομής, για την άριστη συνεργασία μας και την παραχώρηση του περίπτερου που μας φιλοξένησε στα Αργύρια.

Ευχαριστούμε πολύ επίσης όλες τις μαθήτριες του Τομέα μας και του σχολείου μας,  που με την ενεργή συμμετοχή τους στήριξαν αυτή τη προσπάθεια.

In the context of the local celebration of St. Argyrios of Epanomi and its events, the so-called “Argyria”, the Sector of Health, Care and Well-being  with its specialties, Nursery Assistants, Nursing Assistants and Physiotherapy Assistants, participated actively through its presence, in a booth granted by the Local Community of Epanomi. In our booth, our 2nd grade students of the Health Sector and our 3rd grade Nursery Assistants, exhibited their arts and crafts projects and organized- with the help of their teachers Ms. Tsouga Panagiota and Ms. Kargopoulou Olympia- Painting, Scissors and Modelling Clay workshops for all preschool children. The students of the Nursing Assistant specialty together with their teacher Mrs. Nikoloudi Victoria, carried out measurements of blood pressure and oxygen saturation levels of passers-by, informing them at the same time about the importance of measuring their vital signs ​​and gave advice for a healthy lifestyle so that they ​​are kept at normal levels. Many thanks to the Headteacher of the Model Vocational High School of Epanomi, Mrs. Nikolaidou Eleni, and the Headteacher of the 8th Laboratory Centre of Epanomi, Mr. Merliaountas Stefanos, for their support and help in our participation, as well as the Event Manager of the Local Community of Epanomi, for our excellent cooperation and the provision of the booth that hosted us during the “Argyria” fair.

We would also like to thank all the students of our Sector and our school, who supported this effort with their active participation.

Posted in ΝΕΑ and tagged , , , , , , , , , .