ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ : «Δημιουργώ με γνώμονα την Αειφορία»

Η περιβαλλοντική ομάδα του τμήματος Α1 του Πρότυπου ΕΠΑΛ Επανομής υλοποίησε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Δημιουργώ με γνώμονα την Αειφορία» και συμμετείχε με αυτό στη Δράση «Μια Νέα Αρχή για τα ΕΠΑΛ» με φορέα διαχείρισης το ΝΟΕΣΙΣ.

Οι μαθητές έμαθαν για την σημασία της Αειφορίας μέσω της ανακύκλωσης της οργανικής ύλης με την δημιουργία κομπόστ, από κλαδιά και χόρτα τα οποία μάζεψαν κατά την διάρκεια του καλλωπισμού του αύλειου χώρου του σχολείου. Επίσης έβαλαν την φαντασία τους να δουλέψει και ξεδίπλωσαν τις καλλιτεχνικές τους ικανότητες, μεταμορφώνοντας άχρηστες συσκευασίες σε υπέροχες γλάστρες τις οποίες φύτεψαν με φυτά που οι ίδιοι είχαν παράγει στο θερμοκήπιο.

Ευχαριστούμε πολύ τον τομέα Γεωπονίας για την βοήθειά του στην υλοποίηση του προγράμματος.

Δημοσιεύτηκε στην/στις κατηγορία/ες ΝΕΑ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.