ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΙΣ ΛΙΜΝΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ – ΤΡΙΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΘΕΡΜΗΣ / ENVIRONMENTAL EDUCATIONAL VISIT TO OUR LOCAL LAKES OF TRIADI AND THERMI

Στις 8 Μαΐου ημέρα Δευτέρα, οι καθηγήτριες κα. Τσούγκα Παναγιώτα, Καργοπούλου Ολυμπία και Κουτσουγιάννη Ιφιγένεια και οι μαθήτριες  του Τομέα Υγείας της Β΄ τάξης,  του Περιβαλλοντικού Προγράμματος μας, με θέμα « Ένα ταξίδι στους μύθους των λιμνών του τόπου μας»,  επισκεφτήκαμε αρχικά την υπέροχη τεχνητή  Λίμνη Τριαδίου,  κοντά στο χωριό Τριάδι, νοτιοανατολικά της Θεσσαλονίκης,  η οποία δημιουργήθηκε με σκοπό να καλυφθούν οι αυξανόμενες ανάγκες υδροδότησης και άρδευσης των κατοίκων της περιοχής. Θαυμάσαμε το καταπράσινο τοπίο, τα ψάρια και τα πουλιά που φιλοξενεί καθώς και το όμορφο δάσος που την πλαισιώνει. Είναι ένας ιδανικός προορισμός για να απολαύσει κανείς τη φυσική ομορφιά και ηρεμία που επικρατεί γύρω από τη λίμνη, να περπατήσει στα δρομάκια ή στο Μονοπάτι της Αλεπούς 2,5 χιλιομέτρων ή να διοργανώσει πικ – νικ και να ψυχαγωγηθεί. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία την οποία σας συνιστούμε να τη δοκιμάσετε!!

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την μαγευτική τεχνητή Λίμνη  – Φράγμα της Θέρμης, όπου περιηγηθήκαμε στα μονοπάτια της, παρατηρήσαμε τα διάφορα είδη πουλιών που έχει, θαυμάσαμε τις πολλές χελώνες και τα ψάρια της, παίξαμε στην παιδική χαρά και απολαύσαμε τη φυσική καταπράσινη ομορφιά της!!

On Monday the 8th of May  the teachers Mrs. Tsouga Panagiota, Kargopoulou Olympia and Koutsougianni Ifigenia and our 2nd grade students in the Sector of Health, Care and Well-being that take part in our Environmental Program titled “A Journey to the Legends of the Lakes of our Country”, first visited the wonderful artificial Lake Triadi, near the village of Triadi , southeast of Thessaloniki, which was created in order to meet the residents’ growing demand for water supply and irrigation. We admired the green landscape, the fish and birds it hosts as well as the beautiful forest that surrounds it.

It is an ideal destination to enjoy the natural beauty and tranquility that surrounds the lake, to walk along the paths or the 2.5 km Fox Trail or to organize a picnic and be entertained. It was a wonderful experience that we definitely recommend!!Then, we visited the magnificent man-made Lake –Dam of Thermi, where we toured its paths, observed the different species of birds, admired its many turtles and fish, played in the playground and enjoyed its natural green beauty!!

Posted in ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΝΕΑ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ, ΣΧΟΛΕΙΟ and tagged , , , , , , , .