ΕΠΑΛ ΕΠΑΝΟΜΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΜΑ: «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΛΑΩΝ»

ΕΠΑΛ ΕΠΑΝΟΜΗΣ

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΘΕΜΑ: «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΛΑΩΝ»

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ: ΤΣΟΥΓΚΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ – ΚΟΥΤΣΟΥΓΙΑΝΝΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ

Στο ΕΠΑΛ Επανομής, υλοποιήσαμε κατά κύριο λόγο στην Εξ αποστάσεως Εκπαίδευση ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα:

«Πολιτιστικές συνήθειες λαών»

Στην ομάδα μας συμμετείχαν από 25 μαθητές- μαθήτριες της Β΄ τάξης του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας.

Την αφίσα μας φιλοτέχνησε ο συμμαθητής μας Αλέξανδρος Σταυρίδης

Οι θεματικές ενότητες του προγράμματος μας ήταν:

• Έννοια του Πολιτισμού και της Κουλτούρας
  • Πολιτιστικές συνήθειες των λαών μας
  • Συνήθειες Γαστρονομίας και Ενδυμασίας
  • Μύθοι, ιστορίες, παραδόσεις των τόπων μας
  • Μουσική, χοροί , Εορτασμοί
  • Συλλογή Φωτογραφιών από την καθημερινότητα των ανθρώπων

Το πρόγραμμα μας είχε ως στόχους:

Την Κατανόηση της έννοιας του πολιτισμού και της κουλτούρας

Την Αναγνώριση ομοιοτήτων και διαφορών στην κουλτούρα και τις συνήθειες των λαών από τους οποίους προέρχονται οι συμμαθητές μας

Την Καταπολέμηση της ξενοφοβίας και του ρατσισμού,  τη δημιουργία ισχυρών δεσμών μεταξύ μας  και την ανάπτυξη κοινής συνείδησης.

Την Ανάπτυξη ικανοτήτων επικοινωνίας και συνεργασίας – εργασίας σε ομάδα

Την Ανάπτυξη δεξιοτήτων έρευνας, συγκέντρωσης, αξιολόγησης και παρουσίασης υλικού

Την Σύνδεση της σχολικής ζωής με τα ενδιαφέροντα μας  και τις πραγματικές καταστάσεις της ζωής

Την Κατανόηση της διαφορετικότητας

Την Αυτενέργεια, ανάπτυξη φαντασίας και αισθητικής μέσω της  δημιουργίας διαφόρων εικαστικών, γλωσσικών, μουσικών  δραστηριοτήτων.

Οι ομάδες των μαθητών/τριών εργάστηκαν κατά χώρα.

Οι χώρες που ασχοληθήκαμε για την υλοποίηση αυτού του προγράμματος είναι οι εξής:

ΕΛΛΑΔΑ – ΑΛΒΑΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ

Στα πλαίσια του προγράμματος  μας , αφού κάθε ομάδα μελέτησε την χώρα που επέλεξε και δημιούργησε τη δική της παρουσίαση σε power point, φτιάξαμε τις σημαίες των προαναφερθέντων χωρών με τη χρήση τεχνικών ζωγραφικής που μάθαμε, κατά τη διάρκεια του μαθήματος «Δημιουργική Απασχόληση στην προσχολική ηλικία» του Τομέα μας.

Ενδεικτικά ορισμένες από τις τεχνικές που χρησιμοποιήσαμε είναι οι ακόλουθες:

Πουαντιγισμός

Κολάζ

Αλατοζωγραφική

Ψηφιδωτό

Μωσαϊκό

Όλοι μαζί μελετήσαμε και φτιάξαμε την Ελληνική Σημαία.

Κατά ομάδες δημιουργήσαμε επίσης τις σημαίες της Ρωσίας, της Αλβανίας, της Ισπανίας, της Ουγγαρίας, της Τουρκίας  και της Ιταλίας με τις προαναφερθείσες τεχνικές.

Τα είδη λαϊκής τέχνης και κοσμήματα κάθε χώρας τα αναζητήσαμε στο διαδίκτυο και φέραμε στο σχολείο τα δικά μας από τις χώρες αναφοράς.

Φτιάξαμε επίσης και βραχιολάκια με τα χρώματα της σημαίας κάθε χώρας!

Η κάθε χώρα έχει τη δική της κουζίνα γι αυτό και εμείς αποφασίσαμε να βάλουμε ποδιές και να πειραματιστούμε μαγειρεύοντας και δοκιμάζοντας κάποια από τα φαγητά της χώρας που επιλέξαμε. Μερικά από τα φαγητά αυτά  τα γνωρίζουμε και τα έχουμε δοκιμάσει γιατί προερχόμαστε από τις χώρες αυτές αλλά θέλαμε να τα γνωρίσουν και οι συμμαθητές μας.

Μαγειρέψαμε  Ελληνικές, Αλβανικές, Τούρκικες, Ιταλικές και Ισπανικές.

Δημιουργήσαμε εικαστικές κατασκευές όπως ο κύβος του ΡΟΥΜΠΙΚ, κούκλες Ματριόσκι (matryoshky) ή αλλιώς Μπαμπούσκες με χάρτινα ποτήρια, Σπανιόλες από χαρτί ένα τούρκικο μωσαϊκό και το Κολοσσαίο – το περίφημο αυτό μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της Ιταλίας με την τεχνική της προοπτικής.

Δημιουργήσαμε επίσης μια παρουσίαση (power point) με όλες τις δράσεις μας την οποία παρουσιάσαμε συμμετέχοντας διαδικτυακά στο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικών και Πολιτιστικών Προγραμμάτων που πραγματοποιήθηκε στις 27-5-2021.

Posted in ΝΕΑ and tagged , , , , .