ΕΓΓΡΑΦΕΣ- Πρέπει να ολοκληρωθούν στο σχολείο ΑΜΕΣΑ – Δικαιολογητικά

Αγαπητοί μαθητές/ γονείς, σας ενημερώνουμε ότι:

Αιτήσεις εγγραφής-μετεγγραφής σε ΓΕΛ-ΕΠΑΛ

η Γ’ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων λήγει σήμερα 2/9 και ώρα 23:59.

Eφαρμογή e-εγγραφές

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ,

Για να θεωρηθεί ολοκληρωμένη η εγγραφή που κάνατε  θα πρέπει να αποστείλετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη σχολική μονάδα ή να τα προσκομίσετε, για να ολοκληρωθεί η εγγραφή.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι

1. Ταυτότητα μαθητή/τριας

2. Ταυτότητα κηδεμόνα

3. Ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής

4. Υπεύθυνη δήλωση (Για Α και Β Τομέας Υγείας) (ypeythini-dilosi-ΕΠΑΛ ΕΠΑΝΟΜΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗ Α και  ypeythini-dilosi-ΕΠΑΛ ΕΠΑΝΟΜΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗ Β – ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΝΟ )

5. Πιστοποιητικό Γέννησης για τους νέους μαθητές του σχολείου  – Όσα εντυπα  είναι με λατινικούς χαρακτήρες, θα πρέπει να είναι επισημως μεταφρασμένα στην ελληνική γλώσσα.

Σε περίπτωση που τα στείλετε με μέιλ η υπεύθυνη δήλωση θα πρέπει να εκτυπωθεί, να το υπογράψετε σε ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής ή μέσω gov.gr και να το αποστείλετε σκαναρισμενο ή φωτογραφία στο μέιλ του σχολείου.