Υποβολή των Μηχανογραφικών Δελτίων (Μ.Δ. και Π.Μ.Δ) έτους 2022

Fax: 2392041406 Email:
Σχολικό έτος: 2020-2021
Ημερομηνία: 12/07/2022

Αγαπητοί γονείς κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες Σύμφωνα με το Δελτίου Τύπου του ΥΠΑΙΘ με θέμα ” Υποβολή μηχανογραφικού δελτίου (Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και παράλληλου μηχανογραφικού δελτίου (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή στα ΔΙΕΚ, έτους 2022″, σας ενημερώνουμε ότι: ” Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι διαδικασίες για την υποβολή των Μηχανογραφικών Δελτίων (Μ.Δ. και Π.Μ.Δ) έτους 2022 ξεκινούν από την Παρασκευή 8 Ιουλίου 2022 και λήγουν την Δευτέρα 18 Ιουλίου 2022.

Οι υποψήφιοι, χρησιμοποιώντας τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας τους (password) που έχουν ήδη αποκτήσει ή αποκτούν αυτές τις μέρες, θα μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση https://michanografiko.it.minedu.gov.gr/ και να επιλέγουν το Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/ και το Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ) για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ.”

Αναλυτικές οδηγίες μπορείτε να δείτε στο σύνδεσμο: https://www.minedu.gov.gr/news/52786-08-08-22-ypovoli-mixanografikoy-deltiou-m-d-gia-eisagogi-stin-tritovathmia-ekpaidefsi-kai-parallilou-mixanografikoy-deltiou-p-m-d-gia-eisagogi-sta-diek-etous-2022.

Δεδομένου ότι η ημέρα προγραμματισμένης εφημερίας για τη ΔΙΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης είναι η Τετάρτη, το ΕΠΑΛ Επανομής θα λειτουργήσει την Τετάρτη 13-7-2022 και την Δευτέρα 18-7-2022 για την υποστήριξη της υποβολής του Μ.Δ. Αυτές τις ημέρες, οι υποψήφιοι θα μπορούν να αποκτήσουν κωδικό ασφαλείας (αν δεν πρόλαβαν ή αν τον έχασαν) ή/και να αναιρέσουν το ήδη υποβληθέν/οριστικοποιημένο Μ.Δ., για να υποβάλουν αμέσως εκ νέου ένα άλλο Μ.Δ. ζητώντας οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή από το ΕΠΑΛ.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ ΕΛΕΝΗ