Πανελλαδικές: Η προκήρυξη για τις Στρατιωτικές Σχολές

Εκδόθηκε σήμερα από το υπουργείο Εθνικής Αμυνας η Προκήρυξη ∆ιαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριών Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών ∆οκίμων (ΣΝ∆), Ικάρων (ΣΙ), Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεμικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ), Πολεμικής Αεροπορίας (ΣΜΥΑ).

Σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη  , η προθεσμία για την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Στρατιωτικών Σχολών λήγει στις 10 Μαΐου 2018 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

1. Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την Προκήρυξη

2. Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την αίτηση-δήλωση

ΧΡΟΝΟ∆ΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ

1. Έλληνες Εσωτερικού

α. Υποβολή Αίτησης-∆ικαιολογητικών έως Πέμπτη 10 Μαι 18
β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων με Ελλιπή ∆ικαιολογητικά έως
Παρασκευή 25 Μαι 18.
γ. Υποβολή Ελλιπών ∆ικαιολογητικών έως Τρίτη 5 Ιουν 18
(Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).
δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος–χρόνος): Παρασκευή 15 Ιουν 18.

2. Έλληνες Εξωτερικού

α. Υποβολή Αίτησης-∆ικαιολογητικών έως Παρασκευή 13 Ιουλ 18
β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων με Ελλιπή ∆ικαιολογητικά έως
Τετάρτη 18 Ιουλ 18.
γ. Υποβολή Ελλιπών ∆ικαιολογητικών έως Παρασκευή 27 Ιουλ 18
(Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).
δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος–χρόνος): Τετάρτη 8 Αυγ 18.

3. Τονίζεται ότι, οι υποψήφιοι -ες είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι:
α. Να μάθουν αν τα δικαιολογητικά τους έγιναν δεκτά ή όχι και να τα συμπληρώσουν, αν απαιτείται. Ο έλεγχος των δικαιολογητικών θα γίνει από τα Εξεταστικά Κέντρα όπως προβλέπουν οι οργανισμοί λειτουργίας τους.
β. Να ενημερωθούν για το χρόνο και τον τόπο διεξαγωγής των ΠΚΕ.

4. Τα δικαιολογητικά των υποψηφίων θα γίνονται δεκτά από τα Εξεταστικά Κέντρα στην περίπτωση αποστολής τους μέχρι και τις καταληκτικές ημερομηνίες που αναγράφονται στο παρόν Παράρτημα, εφόσον φέρουν ευανάγνωστη ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας δημόσιας ή ιδιωτικής.

διαβάστε περισσότερα στην εγκύκλιο

Δημοσιεύτηκε στην/στις κατηγορία/ες ΝΕΑ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ.