Απόκτηση κωδικού ασφαλείας μηχανογραφικών δελτίων για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Δημόσια ΙΕΚ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Δ.Ε. ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
1ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑΛ ΕΠΑΝΟΜΗΣ
Ν. ΣΑΡΒΑΝΗ 2 ΕΠΑΝΟΜΗ 57500
Tηλέφωνο: 2392041406
Fax: 2392041406 Email:
Σχολικό έτος: 2022-2023
Ημερομηνία: 16/06/2023

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες, μαθητές, μαθήτριες,

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Υ.ΠΑΙ.Θ. όλοι όσοι ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ.) για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (Π.Μ.Δ.) για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ, πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο με το δελτίο εξεταζομένου ή την αστυνομική τους ταυτότητα/διαβατήριο, από τη Δευτέρα 19/06/2023 μέχρι και την Παρασκευή 30/06/2023 κατά τις ώρες 09:00 π.μ. με 13:00 μ.μ. για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password).

Προσοχή! Την Παρασκευή 23/06/2023 και τη Δευτέρα 26/06/2023 το σχολείο είναι κλειστό λόγω εκλογών.

Κωδικό ασφαλείας (password) πρέπει να αποκτήσουν:

– Όσοι έχουν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2023, και κατέχουν ή αποκτούν απολυτήριο και πτυχίο, προκειμένου στη συνέχεια να υποβάλουν Μ.Δ. για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Π.Μ.Δ. για την εισαγωγή τους σε δημόσιο ΙΕΚ. Σημειώνεται ότι στην περίπτωση που κάποιος υποψήφιος υποβάλει Μ.Δ και Π.Μ.Δ. ο προσωπικός κωδικός ασφαλείας (password) θα είναι ο ίδιος.
– Όσοι απόφοιτοι συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις τα έτη 2021 ή 2022, διεκδικώντας φέτος το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση, προκειμένου να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο. Επισημαίνεται ότι οι απόφοιτοι που είναι υποψήφιοι για το 10%, συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής με τα μόρια που είχαν επιτύχει στην τελευταία τους εξέταση. Οι υποψήφιοι αυτοί δεν έχουν τη δυνατότητα ή δικαίωμα να εξεταστούν ξανά σε ειδικό μάθημα ή στα αγωνίσματα για τα ΤΕΦΑΑ, αλλά συνυπολογίζονται τα μόρια που είχαν επιτύχει στην τελευταία τους εξέταση.
– Οι τελειόφοιτοι του έτους 2023 που δεν συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις αλλά επιθυμούν να υποβάλλουν Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για την εισαγωγή τους σε δημόσιο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.).

Οι υποψήφιοι θα υποβάλουν το Μ.Δ. και το Π.Μ.Δ. κατά το ίδιο χρονικό διάστημα το οποίο θα ανακοινωθεί αργότερα.

Μπορείτε να δείτε την ανακοίνωση του Υ.ΠΑΙ.Θ. στο σύνδεσμο: https://www.minedu.gov.gr/news/55743-16-06-23-dimiourgia-kodikoy-asfaleias-ypopsifion-gel-kai-epal-gia-tin-ypovoli-mixanografikoy-deltiou-m-d-gia-eisagogi-stin-tritovathmia-ekpaidefsi-kai-parallilou-mixanografikoy-deltiou-p-m-d-gia-eisagogi-se-dimosia-iek-etous-2023

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ ΕΛΕΝΗ
ΠΕ11
Δημοσιεύτηκε στην/στις κατηγορία/ες ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ.