ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Γιατί να επιλέξω τον Τομέα ΠληροφορικήςΠοια μαθήματα θα παρακολουθήσω στη Β ΤάξηΠοιες ειδικότητες μπορώ να επιλέξω στη Γ τάξη;

Γιατί μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση σε δύο πολύ ενδιαφέρουσες ειδικότητες

1. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

2. ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ Η/Υ

Είναι κάτι με το οποίο είμαι εξοικειωμένος καθώς έχω γνωρίσει αυτή την επιστήμη από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού τόσο σαν ξεχωριστό μάθημα αλλά και μέσα από τις εργασίες που μου ζητήθηκαν στα άλλα μαθήματα.

Μου αρέσει ό,τι έχει σχέση με την τεχνολογία είτε αυτό είναι εφαρμογές και παιχνίδια είτε είναι μηχανήματα για τα οποία θέλω να ξέρω τις λεπτομέρειες και να τα διορθώνω ή να τα κατασκευάζω.

Θέλω να κάνω κάτι δημιουργικό ( να φτιάξω κάποιο παιχνίδι, να ασχοληθώ με γραφικά, να επεξεργαστώ φωτογραφίες και βιντεο).

Η Πληροφορική εφαρμόζεται σε όλους τους τομείς της ζωής και σε όλα τα επαγγέλματα και αυτό μου δίνει την δυνατότητα να βρω εύκολα επαγγελματική αποκατάσταση στον ιδιωτικό  και στο δημόσιο τομέα. Σαν επάγγελμα είναι περιζήτητο  και προσφέρει μεγάλες δυνατότητες εξέλιξης και καριέρας.

Είναι μία επιστήμη εξίσου προσιτή στα αγόρια και στα κορίτσια

Η τηλεργασία που εφαρμόζεται κατά κόρον αυτή την περίοδο μου δίνει τη δυνατότητα να εργαστώ από τον χώρο που επιλέγω και να αναλάβω δουλειές ακόμα και σε άλλη χώρα, οπότε διευρύνεται η αγορά εργασίας για εμένα και αυξάνονται οι οικονομικές απολαβές.

Στη Β’ Τάξη εφαρμόζεται Πρόγραμμα 35 ωρών εβδομαδιαίως:

1. Κοινό πρόγραμμα 12 ωρών με 6 μαθήματα Γενικής Παιδείας
  2. Πρόγραμμα 23 ωρών που αποτελείται από 4 έως και 6 μαθήματα Ειδικότητας ανά Ομάδα Προσανατολισμού (50% Θεωρητικά ? 50% Εργαστηριακά)

Μαθήματα Γενικής Παιδείας Β τάξη
Α/ΑΜΑΘΗΜΑΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά3
2.Μαθηματικά * - Άλγεβρα (2 ώρες), Γεωμετρία (1 ώρα) 3
3. Φυσικές Επιστήμες * - Φυσική (1 ώρα) - Χημεία (1 ώρα)2
4.Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ1
5.Ξένη Γλώσσα - Αγγλικά1
6.Θρησκευτικά 1
7.Φυσική αγωγή 1