ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ – ΠΡΟΝΟΙΑΣ – ΕΥΕΞΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΑΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Β'ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑΤΜΗΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
Στη Β’ Τάξη εφαρμόζεται Πρόγραμμα 35 ωρών εβδομαδιαίως:

  1. Κοινό πρόγραμμα 12 ωρών με 7 μαθήματα Γενικής Παιδείας
  2. Πρόγραμμα 23 ωρών που αποτελείται από 8 μαθήματα Ειδικότητας ανά Ομάδα Προσανατολισμού (50% Θεωρητικά ? 50% Εργαστηριακά)

Στη Γ’ τάξη ο μαθητής μπορεί να επιλέξει μία από τις εξής ειδικότητες :

  1. ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

  2. ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ

  3. ΒΟΗΘΟΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά3
2.Μαθηματικά * - Άλγεβρα (2 ώρες), Γεωμετρία (1 ώρα) 3
3. Φυσικές Επιστήμες * - Φυσική (1 ώρα) - Χημεία (1 ώρα)2
4.Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ1
5.Ξένη Γλώσσα - Αγγλικά1
6.Θρησκευτικά 1
7.Φυσική αγωγή 1
(12 ώρες την εβδομάδα) -
* Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους
Τα μαθήματα στην Β’ τάξη είναι :

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΘΕΩΕΡΓ
1.Ανατομία-Φυσιολογία Ι30
2.Υγιεινή 20
3.Παιδαγωγικό Περιβάλλον Βρεφονηπιακού Σταθμού04
4.Αγωγή Βρέφους και Νηπίου22
5.Στοιχεία Γενικής και Εξελικτικής Ψυχολογίας 20
6.Δημιουργική Απασχόληση στην Προσχολική Ηλικία ΙΙ04
7.Μουσικοκινητική Αγωγή20
8.Λογοτεχνία Προσχολικής20
(ΘΕΩρία+ ΕΡΓαστήριο = 23 ώρες την εβδομάδα )
*Οι μαθητές διδάσκονται δύο από τα παρακάτω Ειδικά Μαθήματα, ανάλογα με την εργαστηριακή υποδομή του αντίστοιχου Ε.Κ. ή του Σ.Ε. του ΕΠΑ.Λ. και τις ειδικότητες του Τομέα που λειτουργούν στο κάθε ΕΠΑ.Λ. στη Γ' τάξη.

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

το άρθρο ενημερώθηκε στις : 13/02/2016
πηγή : Υ.Α. Φ151/17557/Α5 (ΦΕΚ 290 τ.Β?/12.02.2016)

ΚΩΔ.
ΜΗΧ

Τμήματα για Υποψηφίους Τομέα Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής

865 Υπαξιωματικών Διοικητικών Αεροπορίας (ΣΥΔ)
862 Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Όπλα
863 Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Σώματα
864 Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν.)
861 Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α.)
817 Σχολή Πλοιάρχων
818 Σχολή Μηχανικών
870 Αστυφυλάκων
765 Διοίκησης Επιχειρήσεων (Μεσολόγγι) (κατευθύνσεις: 1. Διοίκηση Επιχειρήσεων 2. Διοίκηση Επιχειρήσεων Κοινωνικής Οικονομίας 3. Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων)
532 Μηχανικών Φυσικών Πόρων & Περιβάλλοντος ΤΕ (Χανιά)
698 Τεχνολογιών Περιβάλλοντος ΤΕ (Ζάκυνθος) ? Τεχνολογιών Φυσικού Περιβάλλοντος ΤΕ
721 Μηχανικών Περιβάλλοντος και Μηχανικών Αντιρρύπανσης ΤΕ (Κοζάνη) ?  Μηχανικών Γεωτεχνολογίας Περιβάλλοντος ΤΕ
718 Οινολογίας & Τεχνολογίας Ποτών (Αθήνα)
752 Οινολογίας & Τεχνολογίας Ποτών (Δράμα)
717 Τεχνολογίας Τροφίμων (Θεσσαλονίκη)
716 Τεχνολογίας Τροφίμων (Αθήνα)
739 Τεχνολογίας Τροφίμων (Καρδίτσα)
515 Τεχνολογίας Τροφίμων  (Καλαμάτα)
546 Τεχνολογίας Τροφίμων  (Αργοστόλι)
719 Διατροφής & Διαιτολογίας (Θεσσαλονίκη)
628 Διατροφής & Διαιτολογίας (Σητεία)
747 Διατροφής & Διαιτολογίας (Καρδίτσα)
762 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Φλώρινα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας 4. Ποιοτικού Ελέγχου Αγροτικών Προϊόντων)
757 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Άρτα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Ανθοκομίας ? Αρχιτεκτονικής Τοπίου)
759 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Θεσσαλονίκη) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας)
760 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Καλαμάτα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2.Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας
758 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Ηράκλειο) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2.Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας 3. Ασφάλειας και Ποιότητας Τροφίμων)
761 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Λάρισα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας 4. Μηχανικοί Βιοσυστημάτων)
557 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Αμαλιάδα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας)
550 Δασοπονίας & Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (Δράμα)
551 Δασοπονίας & Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (Καρπενήσι)
555 Τεχνολογίας Αλιείας ? Υδατοκαλλιεργειών (Μεσολόγγι)
549 Διοίκησης Συστημάτων Εφοδιασμού (Κατερίνη)
696 Λαϊκής & Παραδοσιακής Μουσικής (Άρτα)