ΤΟΜΕΑΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΑΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Β'ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑΤΜΗΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
Στη Β’ Τάξη εφαρμόζεται Πρόγραμμα 35 ωρών εβδομαδιαίως:

  1. Κοινό πρόγραμμα 12 ωρών με 7 μαθήματα Γενικής Παιδείας
  2. Πρόγραμμα 23 ωρών που αποτελείται από 8 μαθήματα Ειδικότητας ανά Ομάδα Προσανατολισμού (50% Θεωρητικά ? 50% Εργαστηριακά)

Στη Γ’ τάξη ο μαθητής μπορεί να επιλέξει μία από τις εξής ειδικότητες :

  1. ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά3
2.Μαθηματικά * - Άλγεβρα (2 ώρες), Γεωμετρία (1 ώρα)3
3.Φυσικές Επιστήμες * - Φυσική (1 ώρα) - Χημεία (1 ώρα)2
4.Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ1
5.Ξένη Γλώσσα - Αγγλικά1
6.Θρησκευτικά1
7.Φυσική αγωγή1
(12 ώρες την εβδομάδα) -
* Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους
Τα μαθήματα στην Β’ τάξη είναι:

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΘΕΩΕΡΓ
1.Ναυσιπλοΐα Ι22
2.Ηλεκτρικές Μηχανές Ι20
3.Στοιχεία Ναυπηγίας – Ευστάθεια πλοίου – Αρχές Πρόωσης21
4.Ναυτική Μηχανολογία32
5.Στοιχεία Μηχανολογικού -
Ναυπηγικού Σχεδίου
03
6,Συστήματα Ελέγχου Γέφυρας -
Μηχανοστασίου
1
7.Ναυτικό Δίκαιο – Διεθνείς Κανονισμοί στη Ναυτιλία – Διοίκηση Πλοίου3
8. Ναυτικά Αγγλικά2
(ΘΕΩρία+ ΕΡΓαστήριο = 23 ώρες την εβδομάδα )

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

το άρθρο ενημερώθηκε στις : 13/02/2016
πηγή : Υ.Α. Φ151/17557/Α5 (ΦΕΚ 290 τ.Β?/12.02.2016)

ΚΩΔ.
ΜΗΧ

Τμήματα για Υποψηφίους Τομέα Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής

865Υπαξιωματικών Διοικητικών Αεροπορίας (ΣΥΔ)
862Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Όπλα
863Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Σώματα
864Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν.)
861Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α.)
817Σχολή Πλοιάρχων
818Σχολή Μηχανικών
870Αστυφυλάκων
765Διοίκησης Επιχειρήσεων (Μεσολόγγι) (κατευθύνσεις: 1. Διοίκηση Επιχειρήσεων 2. Διοίκηση Επιχειρήσεων Κοινωνικής Οικονομίας 3. Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων)
532Μηχανικών Φυσικών Πόρων & Περιβάλλοντος ΤΕ (Χανιά)
698Τεχνολογιών Περιβάλλοντος ΤΕ (Ζάκυνθος) ? Τεχνολογιών Φυσικού Περιβάλλοντος ΤΕ
721Μηχανικών Περιβάλλοντος και Μηχανικών Αντιρρύπανσης ΤΕ (Κοζάνη) ?  Μηχανικών Γεωτεχνολογίας Περιβάλλοντος ΤΕ
718Οινολογίας & Τεχνολογίας Ποτών (Αθήνα)
752Οινολογίας & Τεχνολογίας Ποτών (Δράμα)
717Τεχνολογίας Τροφίμων (Θεσσαλονίκη)
716Τεχνολογίας Τροφίμων (Αθήνα)
739Τεχνολογίας Τροφίμων (Καρδίτσα)
515Τεχνολογίας Τροφίμων  (Καλαμάτα)
546Τεχνολογίας Τροφίμων  (Αργοστόλι)
719Διατροφής & Διαιτολογίας (Θεσσαλονίκη)
628Διατροφής & Διαιτολογίας (Σητεία)
747Διατροφής & Διαιτολογίας (Καρδίτσα)
762Τεχνολόγων Γεωπόνων (Φλώρινα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας 4. Ποιοτικού Ελέγχου Αγροτικών Προϊόντων)
757Τεχνολόγων Γεωπόνων (Άρτα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Ανθοκομίας ? Αρχιτεκτονικής Τοπίου)
759Τεχνολόγων Γεωπόνων (Θεσσαλονίκη) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας)
760Τεχνολόγων Γεωπόνων (Καλαμάτα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2.Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας
758Τεχνολόγων Γεωπόνων (Ηράκλειο) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2.Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας 3. Ασφάλειας και Ποιότητας Τροφίμων)
761Τεχνολόγων Γεωπόνων (Λάρισα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας 4. Μηχανικοί Βιοσυστημάτων)
557Τεχνολόγων Γεωπόνων (Αμαλιάδα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας)
550Δασοπονίας & Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (Δράμα)
551Δασοπονίας & Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (Καρπενήσι)
555Τεχνολογίας Αλιείας ? Υδατοκαλλιεργειών (Μεσολόγγι)
549Διοίκησης Συστημάτων Εφοδιασμού (Κατερίνη)
696Λαϊκής & Παραδοσιακής Μουσικής (Άρτα)