ΤΟΜΕΑΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Β'ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑΤΜΗΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
Στη Β’ Τάξη εφαρμόζεται Πρόγραμμα 35 ωρών εβδομαδιαίως:

  1. Κοινό πρόγραμμα 12 ωρών με 6 μαθήματα Γενικής Παιδείας
  2. Πρόγραμμα 23 ωρών που αποτελείται από 4 έως και 6 μαθήματα Ειδικότητας ανά Ομάδα Προσανατολισμού (50% Θεωρητικά ? 50% Εργαστηριακά)

Στη Γ’ τάξη ο μαθητής μπορεί να επιλέξει μία από τις εξής ειδικότητες :

  1. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
  2. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΝΘΟΚΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΤΟΠΙΟΥ

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά3
2.Μαθηματικά * - Άλγεβρα (2 ώρες), Γεωμετρία (1 ώρα) 3
3. Φυσικές Επιστήμες * - Φυσική (1 ώρα) - Χημεία (1 ώρα)2
4.Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ1
5.Ξένη Γλώσσα - Αγγλικά1
6.Θρησκευτικά 1
7.Φυσική αγωγή 1
(12 ώρες την εβδομάδα) -
* Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους
Τα μαθήματα στην Β’ τάξη είναι :

 

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΘΕΩΕΡΓ
1.Αρχές Αγροτικής Ανάπτυξης20
2.Περιβάλλον και Γεωργία12
3.Φυτική Παραγωγή23
4.Ζωϊκή Παραγωγή21
5.Τεχνολογία Τροφίμων22
6.Αρχές Αρχιτεκτονικής τοπίου11
7.Στοιχεία Γεωργικών Εγκαταστάσεων και Γεωργικά Μηχανήματα21
8.Αγγλικά Τομέα10
(ΘΕΩρία+ ΕΡΓαστήριο = 23 ώρες την εβδομάδα )
Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

το άρθρο ενημερώθηκε στις : 13/02/2016
πηγή : Υ.Α. Φ151/17557/Α5 (ΦΕΚ 290 τ.Β?/12.02.2016)

ΚΩΔ.
ΜΗΧ

Τμήματα για Υποψηφίους Τομέα Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής

865 Υπαξιωματικών Διοικητικών Αεροπορίας (ΣΥΔ)
862 Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Όπλα
863 Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Σώματα
864 Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν.)
861 Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α.)
817 Σχολή Πλοιάρχων
818 Σχολή Μηχανικών
870 Αστυφυλάκων
765 Διοίκησης Επιχειρήσεων (Μεσολόγγι) (κατευθύνσεις: 1. Διοίκηση Επιχειρήσεων 2. Διοίκηση Επιχειρήσεων Κοινωνικής Οικονομίας 3. Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων)
532 Μηχανικών Φυσικών Πόρων & Περιβάλλοντος ΤΕ (Χανιά)
698 Τεχνολογιών Περιβάλλοντος ΤΕ (Ζάκυνθος) ? Τεχνολογιών Φυσικού Περιβάλλοντος ΤΕ
721 Μηχανικών Περιβάλλοντος και Μηχανικών Αντιρρύπανσης ΤΕ (Κοζάνη) ?  Μηχανικών Γεωτεχνολογίας Περιβάλλοντος ΤΕ
718 Οινολογίας & Τεχνολογίας Ποτών (Αθήνα)
752 Οινολογίας & Τεχνολογίας Ποτών (Δράμα)
717 Τεχνολογίας Τροφίμων (Θεσσαλονίκη)
716 Τεχνολογίας Τροφίμων (Αθήνα)
739 Τεχνολογίας Τροφίμων (Καρδίτσα)
515 Τεχνολογίας Τροφίμων  (Καλαμάτα)
546 Τεχνολογίας Τροφίμων  (Αργοστόλι)
719 Διατροφής & Διαιτολογίας (Θεσσαλονίκη)
628 Διατροφής & Διαιτολογίας (Σητεία)
747 Διατροφής & Διαιτολογίας (Καρδίτσα)
762 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Φλώρινα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας 4. Ποιοτικού Ελέγχου Αγροτικών Προϊόντων)
757 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Άρτα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Ανθοκομίας ? Αρχιτεκτονικής Τοπίου)
759 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Θεσσαλονίκη) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας)
760 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Καλαμάτα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2.Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας
758 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Ηράκλειο) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2.Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας 3. Ασφάλειας και Ποιότητας Τροφίμων)
761 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Λάρισα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας 4. Μηχανικοί Βιοσυστημάτων)
557 Τεχνολόγων Γεωπόνων (Αμαλιάδα) (κατευθύνσεις: 1. Φυτικής Παραγωγής 2. Ζωικής Παραγωγής 3. Αγροτικής Οικονομίας)
550 Δασοπονίας & Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (Δράμα)
551 Δασοπονίας & Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (Καρπενήσι)
555 Τεχνολογίας Αλιείας ? Υδατοκαλλιεργειών (Μεσολόγγι)
549 Διοίκησης Συστημάτων Εφοδιασμού (Κατερίνη)
696 Λαϊκής & Παραδοσιακής Μουσικής (Άρτα)