ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΑΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Β'ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑΤΜΗΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
Στη Β’ Τάξη εφαρμόζεται Πρόγραμμα 35 ωρών εβδομαδιαίως:

1. Κοινό πρόγραμμα 12 ωρών με 6 μαθήματα Γενικής Παιδείας
  2. Πρόγραμμα 23 ωρών που αποτελείται από 4 έως και 6 μαθήματα Ειδικότητας ανά Ομάδα Προσανατολισμού (50% Θεωρητικά ? 50% Εργαστηριακά)

Στη Γ’ τάξη ο μαθητής μπορεί να επιλέξει μία από τις εξής ειδικότητες :

1. ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ
  2. ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά3
2.Μαθηματικά * - Άλγεβρα (2 ώρες), Γεωμετρία (1 ώρα) 3
3. Φυσικές Επιστήμες * - Φυσική (1 ώρα) - Χημεία (1 ώρα)2
4.Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ1
5.Ξένη Γλώσσα - Αγγλικά1
6.Θρησκευτικά 1
7.Φυσική αγωγή 1
(12 ώρες την εβδομάδα) -
* Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους
Τα μαθήματα στην Β’ τάξη είναι ανάλογα με την ειδικότητα που θα επιλέξει ο μαθητής . Για να δείτε τα μαθήματα της Β’ και Γ’ τάξης ανά ειδικότητα, επιλέξτε την ειδικότητα που σας ενδιαφέρει:

1. ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ
  2. ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

το άρθρο ενημερώθηκε στις : 13/02/2016

πηγή : Υ.Α. Φ151/17557/Α5 (ΦΕΚ 290 τ.Β?/12.02.2016)

ΚΩΔ.
ΜΗΧ

Τμήματα για Υποψηφίους Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας

865 Υπαξιωματικών Διοικητικών Αεροπορίας (ΣΥΔ)
862 Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Όπλα
863 Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Σώματα
864 Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (ΣΜΥΝ)
861 Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α.)
817 Σχολή Πλοιάρχων
818 Σχολή Μηχανικών
870 Αστυφυλάκων
603 Διοίκησης Επιχειρήσεων  (Αθήνα) ? Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας