ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΑΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Β'ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑΤΜΗΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
Στη Β’ Τάξη εφαρμόζεται Πρόγραμμα 35 ωρών εβδομαδιαίως:

1. Κοινό πρόγραμμα 12 ωρών με 6 μαθήματα Γενικής Παιδείας
  2. Πρόγραμμα 23 ωρών που αποτελείται από 4 έως και 6 μαθήματα Ειδικότητας ανά Ομάδα Προσανατολισμού (50% Θεωρητικά ? 50% Εργαστηριακά)

Στη Γ’ τάξη ο μαθητής μπορεί να επιλέξει μία από τις εξής ειδικότητες :

1. ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ
  2. ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΩΡΕΣ
1. Νέα Ελληνικά3
2.Μαθηματικά * - Άλγεβρα (2 ώρες), Γεωμετρία (1 ώρα)3
3.Φυσικές Επιστήμες * - Φυσική (1 ώρα) - Χημεία (1 ώρα)2
4.Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ1
5.Ξένη Γλώσσα - Αγγλικά1
6.Θρησκευτικά1
7.Φυσική αγωγή1
(12 ώρες την εβδομάδα) -
* Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους

Α/ΑΜΑΘΗΜΑΘΕΩΕΡΓ
1.Αρχές Λογιστικής ΙΙ33
2.Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ2
3.Θεωρία Τουρισμού και εφαρμογές
4.Εισαγωγή στην Εφοδιαστική (logi2
5.Χρηματοπιστωτικές Συναλλαγές - Λογιστικά φύλλα (Excel)2
6.Στοιχειά δικαίου (Αστικού - Εμπορικό Εργατικό - Τουριστικό)4
7.Οικονομικά Μαθηματικά & Στατιστική2
8.Αγγλικά Τομέα2
(ΘΕΩρία+ ΕΡΓαστήριο = 23 ώρες την εβδομάδα )

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

το άρθρο ενημερώθηκε στις : 13/02/2016

πηγή : Υ.Α. Φ151/17557/Α5 (ΦΕΚ 290 τ.Β?/12.02.2016)

ΚΩΔ.
ΜΗΧ

Τμήματα για Υποψηφίους Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας

865Υπαξιωματικών Διοικητικών Αεροπορίας (ΣΥΔ)
862Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Όπλα
863Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) ? Σώματα
864Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (ΣΜΥΝ)
861Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α.)
817Σχολή Πλοιάρχων
818Σχολή Μηχανικών
870Αστυφυλάκων
603Διοίκησης Επιχειρήσεων  (Αθήνα) ? Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας