Kids Save Lives

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στις 21 Μαρτίου 2019 στο αμφιθέατρο του ΕΠΑΛ Επανομής, οι μαθητές και οι καθηγητές των τμημάτων του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας, ( Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων, Βοηθών Νοσηλευτών, Βοηθών Φυσικοθεραπευτών) και των μαθητών και των καθηγητών των τμημάτων Β΄ τάξης Πληροφορικής και Γ΄ τάξης Φυτικής Παραγωγής (σύνολο μαθητών 120) παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά σε ένα Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), και στη διάδοση και τοποθέτηση Απινιδωτών σε Ελληνικά σχολεία και κοινότητες, από τον πρώτο ανθρώπινο οργανισμό Εθελοντών Διασωστών στην Ελλάδα KIDS SAVE LIVES (ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ).

Ήταν μια εξαιρετική εκπαιδευτική εμπειρία για όλους τους μαθητές του σχολείου μας και τους καθηγητές, η οποία συνέβαλε στην διδασκαλία των βασικών δεξιοτήτων που χρειάζεται να γνωρίζουμε όλοι οι άνθρωποι για να σώσουμε μια ζωή και στη συνειδητοποίηση της σημασίας ύπαρξης και γνώσης της χρήσης των Αυτόματων Εξωτερικών Απινιδωτών (AEDs) στα σχολεία και σε κάθε κοινότητα. Το Εκπαιδευτικό αυτό Πρόγραμμα μας βοήθησε επίσης να κατανοήσουμε την ανάγκη ύπαρξης Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών Βασικής Υποστήριξης της Ζωής και χρήσης Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή.

Η Διευθύντρια του ΕΠΑΛ Επανομής κα. Νικολαίδου Ελένη, οι καθηγητές και οι μαθητές του σχολείου μας, ευχαριστούν πάρα πολύ όλους τους εθελοντές διασώστες του KIDS SAVE LIVES που συμμετείχαν στην εκπαίδευση μας, τις κα. Βλαχοπούλου Χριστίνα, Αθανασούλα Ελένη, Σιμοπούλου Εύη, Καραγιαννίδου Δέσποινα, Τσιαπακίδου Σοφία, Βουτσκοπούλου Ευαγγελία και τον κ. Παπαδήμο Δημήτριο.

Posted in ΝΕΑ and tagged , , , , , , .