Πρόσκληση για διάθεση θέσεων Μαθητείας για αποφοίτους των ΕΠΑ.Λ. του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (σχολικό έτος 2018-19)

Με πρόσκληση που υπογράφουν ο Υφυπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Δημήτρης Μπαξεβανάκης και ο Υφυπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Αθανάσιος Ηλιόπουλος,  καλούνται οι φορείς του δημόσιου τομέα να στηρίξουν το θεσμό της μαθητείας προσφέροντας θέσεις Μαθητείας για το σχολικό έτος 2018-2019.

Για τους φορείς του Δημοσίου Τομέα που επιθυμούν να προσφέρουν θέσεις μαθητείας, απαιτείται Απόφαση του Δ.Σ. του φορέα, η οποία θα σταλεί ηλεκτρονικά σε ψηφιακή μορφή στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις:

mathiteia_apofaseis@minedu.gov.gr  μέχρι 15 Ιουνίου 2018,

καθώς και εγγραφή στο portal του ΟΑΕΔ, προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για να εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, έως την έναρξη του σχολικού έτους 2018-2019.

Στις Αποφάσεις των Δ.Σ. των φορέων του Δημοσίου Τομέα, πρέπει να γίνεται αναφορά στον αριθμό των μαθητευομένων ανά ειδικότητα και εκπαιδευτική δομή ( στην περίπτωση μας ΕΠΑ.Λ.) που επιθυμούν να απασχολήσουν, αλλά και να υπάρχει δυνατότητα, σε περίπτωση που δεν μπορούν να καλυφθούν οι προσφερόμενες θέσεις μαθητείας από τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική δομή, αυτές να καλύπτονται από μαθητευόμενους αντίστοιχης ειδικότητας άλλης εκπαιδευτικής δομής.

Α. Ειδικότητες Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2018-19

1. Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών
2. Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων
3. Γραφικών Τεχνών
4. Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και
Τηλεπικοινωνιών
5. Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης, Αερισμού και Κλιματισμού
6. Βοηθός Ιατρικών –Βιολογικών Εργαστηρίων
7. Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων
8. Αισθητικής Τέχνης
9. Βοηθός Φυσικοθεραπευτή
10. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής
11. Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
12. Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής
13. Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων
14. Τεχνικός Οχημάτων
15. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
16. Βοηθός Νοσηλευτή
17. Συντήρησης Έργων Τέχνης – Αποκατάστασης
18. Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών
19. Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ
20. Βοηθός Φαρμακείου
21. Κομμωτικής Τέχνης

Πληροφορίες για τις ειδικότητες του Μεταλυκειακού έτους – Τάξη Μαθητείας δίνονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/mathiteia/anakoinoseis

Το επόμενο διάστημα θα ξεκινήσει και η διαδικασία, μέσω του portal του ΟΑΕΔ, για την δήλωση θέσεων μαθητείας από φορείς και επιχειρήσεις του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.

—-
ΟΥΜ Κ.Μακεδονίας

Δείτε όλη την Πρόσκληση

Πρόσκληση_σε_φορείς_ΕΠΑΛ_ΟΑΕΔ_ΙΕΚ_signed

Δημοσιεύτηκε στην/στις κατηγορία/ες ΜΑΘΗΤΕΙΑ, ΝΕΑ.